Wilgoć na ścianach mieszkań, to problem pojawiający się w wielu domach. Podatność na to zjawisko zwiększa się w czasie zimy i w okresie wiosennym. Nawet po dociepleniu ścian zewnętrznych, w pomieszczeniach nie wietrzonych mogą powstawać zagrzybienia. Powodem ich powstawania jest nadmiar wilgoci, która powstaje w skutek wykonywania podstawowych czynności domowych.
Gotowanie, pranie, suszenie, kąpiel, podlewanie kwiatów itp., powodują przedostawanie się do powietrza dużych ilości drobnych cząsteczek wody, która wchłania się w tym większym stopniu, im cieplejsze jest powietrze. Ciepłe powietrze unoszące parę, trafiając na chłodniejszą od siebie powierzchnię (wystarczy 5 stopni różnicy temperatur) powoduje skraplanie się pary wodnej, która osadza się najchętniej w narożnikach ścian, za wysokimi meblami czy długimi zasłonami. Zdaniem fachowców, wystarczającą metodą zapobiegania powstawaniu pleśni jest regularne wietrzenie mieszkania. Najskuteczniejsze jest wietrzenie metodą na przestrzał, czyli powodowanie przeciągu – 5 minut takiego wietrzenia wystarczy, by wymienić całe powietrze w pomieszczeniu. Inny sposób, to wietrzenie uderzeniowe, a wiec szerokie otwarcie okna przez około 10 minut przy zamkniętych drzwiach pomieszczenia, co powoduje usunięcie z powietrza wilgoci, kurzu i szkodliwych substancji. Wietrzenie z zaledwie uchylonym w pionie oknem powinno trwać nieco dłużej (przy otwartych drzwiach pomieszczenia do 30 min., przy zamkniętych do 60 min.). Absolutnie nie wskazane jest zasłanianie kratek wentylacyjnych, które często można spotkać w mieszkaniach. Podstawową zasadą wentylacji grawitacyjnej jest utrzymanie nawiewu (poprzez otwarte bądź rozszczelnione okna) oraz wywiewu – poprzez właściwie działającą (nie zasłoniętą) kratkę wentylacyjną.
W pomieszczeniach bez okna takich jak łazienka czy WC, nawiew z sąsiednich pomieszczeń zapewnia kratka wentylacyjna w dole drzwi.
Podkreślamy również istotne znaczenie zachowania swobodnego ruchu powietrza pomiędzy pomieszczeniami, który przy zamkniętych drzwiach zapewnia około 1 centymetrowa szczelina w dole drzwi przy podłodze (często jest zasłonięta dywanem lub wykładziną).
Warto również zaopatrzyć się w wilgotnościomierze pozwalające na stałą kontrolę poziomu wilgoci w powietrzu.
Zapobieżeniu powstawania zagrzybienia pomoże także utrzymanie szczelności wszystkich przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, jak również zachowanie co najmniej 5-centymetrowej odległości pomiędzy meblami, a ścianą.
Bez odpowiedzi do “Zapobieganie zagrzybieniu mieszkań”