Jak bezpiecznie korzystać w mieszkaniu z instalacji gazowej?
- Przed zapaleniem gazu sprawdź, czy kurki są domknięte. Jeśli nie-domknij , przewietrz pomieszczenie i dopiero potem zapal gaz. Zapalaj zapałkę, bądź zapalniczkę, zanim odkręcisz kurek, szczególnie przy odpalaniu piekarnika
- Gdy gotujesz, zaglądaj od czasu do czasu do zapalonych palników, czy np. nie zgasły
Zanim położysz się spać bądź wyjdziesz z domu, upewnij się czy wyłączyłeś gaz w kuchence bądź piekarniku,
- Upewnij się, że wiesz gdzie zlokalizowany jest zawór gazowy, czy wiesz jak go zakręcić, oraz sprawdź czy zawór jest sprawny
- Jeżeli wyjeżdżasz na kilka dni, najbezpieczniej jest zamknąć zawór główny gazu
- Nie zaklejaj kartek wentylacyjnych. Sprawdzaj regularnie, czy wentylacja działa poprawnie
- Dla bezpieczeństwa możesz zakupić detektor gazu, który wykrywa gdy w mieszkaniu ulatnia się gaz i informuje nas o tym sygnałem dźwiękowym
- Przynajmniej raz w roku sprawdź poprawność działania instalacji gazowej, udostępnij mieszkanie legitymowanym pracownikom Spółdzielni, którzy weryfikują stan instalacji gazowej w ramach przeglądów gazowych
- Jeżeli czujesz gaz, otwórz wszystkie okna w mieszkaniu, zakręć zawór gazowy, problem zgłoś do Administracji Osiedla w godzinach pracy. Powiadom również Pogotowie Gazowe pod nr tel. 992.
Instalację gazową w domu wykorzystujemy m.in. do gotowania, w blokach wyposażonych w kotłownie gazowe również do celów podgrzewania wody do celów użytkowych oraz centralnego ogrzewania. Pamiętajmy o ważnych zasadach, ponieważ zaniedbania ich mogą przyczynić się do spowodowania niebezpieczeństwa, które może być tragiczne w skutkach.
Należy przestrzegać kilku zasad:
- w pomieszczeniu z zainstalowanymi urządzeniami do spalania gazu musi być prawidłowo działająca wentylacja. Ma to znaczący wpływ na prawidłowy przebieg procesu spalania gazu. Odpowiedni dopływ świeżego powietrza zapobiega procesowi powstawania szkodliwego tlenu węgla, czyli czadu. Zwrócić należy w tym miejscu uwagę, że jeżeli ilość dopływającego powietrza jest odpowiednia, podczas spalania gazu powstaje nieszkodliwy dwutlenek węgla.
Pamiętajmy o prawidłowym dopływie świeżego powietrza.
- instalacja gazowa i wentylacja są nierozłącznie ze sobą związane, obie te instalacje muszą być poddawane regularnym przeglądom (kontroli) przynajmniej raz w roku. Przegląd instalacji pozwoli odpowiednio przeszkolonym osobom wykryć nieprawidłowości i jej działaniu. Kontroli poddawana jest m.in. stan i sprawność techniczna instalacji gazowej, przeprowadzane są oględziny pomieszczenia, w którym jest urządzenie gazowe oraz sprawdzana jest wentylacja.
Pamiętajmy udostępniajmy służbom Spółdzielni lokale do kontroli – to bezpieczeństwa Państwa i wszystkich lokatorów nieruchomości.
- nie przeprowadzajmy napraw instalacji gazowej samemu. Wykonanie napraw powinny dokonywać osoby posiadające stosowne uprawnienia potwierdzone świadectwem kwalifikacji G3.
Pamiętajmy, że prace przy instalacji gazu wykonywać powinny tylko i wyłącznie osoby do tego uprawnione.
- do instalacji można podłączać tylko urządzenia mające odpowiednie atesty, a ich podłączeń może dokonywać tylko fachowiec posiadający uprawienie, a z takiej czynności sporządzi on stosowny protokół, który Państwo też powinniście otrzymać.
Pamiętajmy, że nie każda „złota rączka” może wykonywać te prace.
- ważna jest też obsługa urządzeń zgodnie z instrukcją,
Zapoznajmy się z instrukcją – nie traktujmy jej jako zbędnego dokumentu.
- wiedzy jako domownicy gdzie jest usytuowany zaworu odcinającego dopływ gazu do naszego mieszkania.
W razie ulatniania się gazu będziemy wiedzieli gdzie jest i będziemy mogli szybko zareagować i ten zawór zamknąć.
- dla naszego bezpieczeństwa stosujmy czujniki gazu, które ostrzegą na, gdy np. poziom czadu w powietrzu w pomieszczeniu będzie jeszcze na tyle niski, aby można było zareagować. Zapobiegajmy w ten sposób sytuacjom niebezpiecznym.
Pamiętajmy, instalacja gazu nie służy celom ogrzewania mieszkania.
Kuchenka gazowa do nie grzejnik.
- do gazu ziemnego dodawany jest środek zapachowy. Pozwala to na wyczucie gazu w powietrzu już przy małym stężeniu.
Nie bądźmy obojętni (nie bójmy się) w sytuacji gdy wyczujemy ten zapach. Zgłośmy taki fakt niezwłocznie do służb eksploatacyjnych w naszej Spółdzielni (w godzinach pracy) lub do Pogotowia Technicznego (po godzinach pracy Spółdzielni), które podejmą szybką interwencje i poinstruują na bieżąco co należy robić – zadzwonić możemy również pod numer Pogotowania Gazowego 992, w razie konieczności na pewno pomoże też straż pożarna 998 lub 112.