Trochę historii…
Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa należy do największych w Bydgoszczy; w jej domach na siedmiu osiedlach mieszka obecnie około 30.000 osób. 29 listopada 1962 r. w odrębnym wówczas mieście Fordonie odbyło się zebranie założycielskie. Po zaakceptowaniu celowości powołania Spółdzielni przez Centralny Związek Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie, 18 czerwca 1963 r. FSM rozpoczęła działalność. Pierwszą jej siedzibą było mieszkanie, następnie pawilon przy ul. Pielęgniarskiej, a do obecnego budynku przy ul. Gen. Franciszka Kleeberga 2 Spółdzielnia wprowadziła się 1 stycznia 1983 r. W 2013 r. Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodziła jubileusz 50-lecia działalności. Uroczyste obchody z udziałem przedstawicieli władz i środowiska spółdzielczego odbyły się w Ostromecku k/Bydgoszczy a dla mieszkańców Fordonu zagrał zespół „Żuki”.
Początkowo FSM budowała tylko na terenie Starego Fordonu. Pierwszy budynek powstał przy ul. Altanowej 5, do którego lokatorzy wprowadzili się 20 września 1967 r. Niebawem Fordon stał się największym placem budowy. Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się w 1973 r., po włączeniu Fordonu w granice administracyjne Bydgoszczy. W pierwszym etapie budowy intensywnie uzbrajano teren w instalacje podziemne, doprowadzono energię elektryczną, wodę i kanalizacje, budowano podstawową sieć dróg. Były to na owe czasy nowatorskie rozwiązania. Mieszkańcy zasobów FSM ani przez chwilę po wprowadzeniu się nie musieli brodzić w błocie, ani łamać resorów na wybojach. Uzbrojeniem terenów zajęła się Dyrekcja Budowy Dzielnicy Fordon, a procesem inwestycyjnym – „Inwestprojekt” działający przy Wojewódzkim Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Bydgoszczy. W niedługim czasie w FSM powołano dział techniczno-inwestycyjny, którego pracownicy zajęli się przygotowaniem, realizacją i rozliczaniem inwestycji.
Budowa Nowego Fordonu zaczęła się od osiedla „Bohaterów”. Pierwszy dom powstał w 1982 r. przy ul. Witeckiego 2. Następnie budowano osiedla: „Bajka”, „Szybowników”, „Przylesie”, „Tatrzańskie” i „Niepodległości”.
Okres realizowania największej liczby budynków przypadał w FSM na lata 1982-1991. Zahamowanie procesów inwestycyjnych w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym nastąpiło po roku 1990. Związane to było z pojawieniem się na rynku bardzo drogich kredytów. Jeszcze w 1992 r. FSM realizowała budynki wielorodzinne, chociaż już na nowych warunkach kredytowych.
Lata 1993-2002 to ewidentny zastój w realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Powstawały natomiast nowe pawilony handlowo-usługowe oraz domy jednorodzinne.
W roku 2004 FSM nieśmiało rozpoczęła budowę mieszkań za środki własne przyszłych użytkowników. To ryzykowne zadanie powiodło się i od tego czasu FSM rozpoczęła liczne działania związane z realizacją inwestycji na terenach należących do Spółdzielni. Początkowo był to jeden budynek wielorodzinny na osiedlu „Niepodległości”. Inwestycja ta zapoczątkowała jednakże realizację kolejnych budynków budowanych w innej, nowoczesnej technologii z użyciem energooszczędnych materiałów budowlanych.
Teraźniejszość
Zasoby i struktura
Obecnie Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa zarządza 234 budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, 36 budynkami niemieszkalnymi, 749 boksami garażowymi, 100 miejscami postojowymi w garażach wielostanowiskowych, 35 lokalami własnymi. Powierzchnia zarządzanych zasobów ogółem wynosi ok. 760 tys. m2.
Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa zrzesza ponad 15 tysięcy członków. Mimo iż jest dużą spółdzielnią, posiada sprawny system zarządzania i administrowania. Nadrzędną władzą jest obecnie Walne Zgromadzenie Członków FSM. Funkcję kontrolną sprawuje 15-osobowa Rada Nadzorcza. Pracami FSM kieruje Zarząd złożony z prezesa i dwóch zastępców. Od 1993 r. funkcję Prezesa Zarządu FSM pełni mgr inż. Zbigniew Sokół. W 2007 r. rozdzielono zarządzanie strategiczne od zarządzania operacyjnego poprzez wprowadzenie stanowiska Dyrektora Naczelnego i 2 Zastępców Dyrektora.
Dla sprawnej obsługi mieszkańców w poszczególnych osiedlach funkcjonują trzy administracje. Na ich czele znajdują się pełnomocnicy Zarządu posiadający uprawnienia licencjonowanego zarządcy nieruchomości. Współpracują z nimi Rady Osiedli, które opiniują przygotowane decyzje. Z początkiem 2013 r. każdej nieruchomości przyporządkowano osobę Administratora Nieruchomości – pracownika spółdzielni, sprawującego kompleksową opiekę nad budynkiem.
Funkcjonowanie
W czerwcu 2005 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu Systemu Zarządzania Jakością. Historię i bardziej szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania w FSM tego nowoczesnego narzędzia, które uzyskaliśmy jako druga Spółdzielnia w Bydgoszczy znajdują się w zakładce „ISO 9001:2008″. Obecnie obowiązujący grupowy certyfikat Systemu Zarządzania Jakością przyznany FSM w zakresie zarządzania i administrowania nieruchomościami ważny jest do 27.08.2018 r. W 2016 r. Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa po raz dziewiąty spełniła kryteria wymagane dla podmiotów ubiegających się o tytuł Przedsiębiorstwo ,,Fair Play” i w związku z tym uzyskała Platynowy Laur tego programu. Firmy ubiegające się o przyznanie certyfikatu w kolejnych etapach poddane zostały weryfikacji, aby udowodnić, że w swoich działaniach kierują się rzetelnością, uczciwością oraz lojalnością, potrafią usatysfakcjonować klientów, a także wzorowo wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec dostawców i skarbu państwa.
Zarząd FSM nieustannie podejmuje starania o rozwój nowoczesnej infrastruktury mieszkaniowej. Fakt ten, w zestawieniu z nagrodą Grand Prix 2010 konkursu ,,Budowa na Medal” województwa Kujawsko – Pomorskiego otrzymaną przez Spółdzielnię za realizację kompleksu budynków wielorodzinnych przy ul. Lawinowej oraz realizacją kolejnych inwestycji o równie wysokim standardzie przy ul. Gryfa Pomorskiego-Andersa dowodzi stałego podnoszenia atrakcyjności Fordońskiej SM.
Poza w/w nagrodą, FSM poszczycić się może przyznanymi medalami: Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy i medalem im. Kazimierza Wielkiego. Spółdzielnia jest także posiadaczem wyróżnień dwutygodnika budowlanego „Profile” – Złotej Kielni z Różą i Platynowej Kielni.
Od 1993 r. Zarząd Spółdzielni realizuje systematyczne zadania w ramach „Programu poszanowania Energii”. Spółdzielnia dba również o stan techniczny i systematyczne podnoszenie walorów użytkowych i estetycznych lokali użytkowych. Zakres remontów przeprowadzanych w tych lokalach obejmuje przede wszystkim zadania w ramach programu termomodernizacji.
Politykę informacyjną nt. funkcjonowania Spółdzielni, jej zamierzeń i dokonań, Zarząd Spółdzielni prowadzi poprzez stronę internetową www.fordonskasm.pl oraz biuletyn informacyjny wydawany dla członków cyklicznie od 2000 roku, który w 2012 r. uzyskał atrakcyjną szatę graficzną i formę gazetki pt. „efesemka”.
Nowelizacje przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, stanowiącej obok ustawy Prawo spółdzielcze oraz Statutu i regulaminów wewnętrznych podstawy prawne FSM, wniosły duże zmiany zarówno dla członków spółdzielni mieszkaniowych, jak i co do zasad ich funkcjonowania. W myśl tych przepisów spółdzielnia winna stać się organizacją gospodarczą zajmującą się w sposób nowoczesny zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi. Temu celowi podporządkowane są wszystkie obecne działania organów statutowych, Zarządu i pracowników Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, którzy – zgodnie z założeniami Systemu ISO – dążą do ciągłego doskonalenia naszej Organizacji. Członkowie Spółdzielni i jej organów statutowych wykazują dużą aktywność i podejmują liczne inicjatywy na rzecz kształtowania przyjaznego i korzystnego dla spółdzielców prawa oraz zapobiegania tworzeniu niekorzystnych przepisów.
Działalność kulturalno-oświatowa
FSM prowadzi działalność kulturalno-oświatową w klubie osiedlowym – „Heros” na osiedlu „Bohaterów”. Na ofertę skierowaną przede wszystkim do mieszkańców Fordonu w różnych przedziałach wiekowych składają się zarówno stałe formy zajęć oraz cyklicznie lub okazjonalnie organizowane imprezy o charakterze kulturalno- -rozrywkowym, koncerty, wystawy, festyny, itp. Wiele z tych imprez to przedsięwzięcia skupiające uczestników nie tylko z Fordonu, ale również z regionu, a nawet całej Polski. Oferta programowa Klubu jest corocznie dostosowywana do oczekiwań osób korzystających z zajęć stałych i innych przedsięwzięć klubowych.