Zima to pora roku, w której bardzo często dochodzi do zakłóceń w działaniu wentylacji grawitacyjnej. Podstawowym warunkiem umożliwiającym działanie wentylacji grawitacyjnej, jest zapewnienie dopływu powietrza zewnętrznego do mieszkań.
Stosowana przed laty drewniana stolarka okienna w sposób naturalny, przez nieszczelności konstrukcji okna dawała możliwość napływu powietrza zewnętrznego do mieszkania. Współczesne technologie budowlane, a także ocieplenie ścian zewnętrznych budynków, montaż okien o dużej termoizolacyjności profili i szyb oraz montaż termoizolacyjnych drzwi wejściowych do mieszkań doprowadziły do otrzymania mieszkań o wysokiej szczelności wobec hałasu, jak i powietrza. O ile ta pierwsza cecha jest jak najbardziej pożądana, to druga – brak dostępu powietrza z zewnątrz – może powodować niekorzystne warunki dla użytkowników lokali.
Szczelne okna, nieprawidłowa ich eksploatacja ogranicza lub wręcz zatrzymuje dopływ powietrza konieczny do działania wentylacji.
Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa przypomina o konieczności utrzymywania prawidłowego działania wentylacji w mieszkaniach.
Wraz z obniżaniem się temperatury zewnętrznej odnotowujemy znaczny wzrost zgłoszeń o pojawianiu się pleśni na ścianach mieszkań. Informujemy, że niemal zawsze przyczyną powstania tego nieprzyjemnego zjawiska jest niewłaściwa wentylacja pomieszczeń. W następstwie zakłóceń wentylacji grawitacyjnej wzrasta wilgotność powietrza wewnętrznego, a widocznym objawem wzrostu zawartości pary wodnej w przestrzeni mieszkania są np. zaparowane szyby okienne, skropliny na parapetach oraz zawilgocenia utrzymujące się w narożnikach ścian szczytowych , na których po pewnym czasie pojawiają się przebarwienia i pleśń. Równocześnie zakłócenia wentylacji pogarszają mikroklimat pomieszczeń wpływając negatywnie na zdrowie i samopoczucie domowników.
Jak temu zaradzić ?
Wentylacja
Najprostszym rozwiązaniem będzie regularne wietrzenie pomieszczeń. Dzięki temu w naturalny sposób dostarczamy do pomieszczenia świeże powietrze i regulujemy jego wilgotność.
Rozszczelnienie okna
Okucia nowoczesnych modeli okien posiadają funkcję mikrowentylacji. Umożliwia to rozszczelnienie okna, czyli zmniejszenie docisku skrzydła do ramy okiennej po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji. W efekcie uzyskujemy minimalną szczelinę, przez którą następuje wymiana powietrza. Mikroszczelina, podobnie jak tradycyjne wietrzenie okien, wiąże się jednak z, co prawda minimalnymi, ale jednak pewnymi stratami ciepła.
Nawiewniki
Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest montowanie w oknach nawiewników, które automatycznie reagują na zmiany wilgotności lub różnicę ciśnień. Pozwala to na wymianę powietrza w budynku bez uchylania okien. Niewątpliwą zaletą nawiewników jest to, że można je zamontować w dowolnym momencie, również po wymianie stolarki okiennej.
Biorąc pod uwagę w/w aspekty apelujemy o utrzymywanie okien w stanie umożliwiającym prawidłową wentylację i kratek na wlocie do kanałów wentylacyjnych w stanie umożliwiającym swobodny przepływ powietrza (konieczne czyszczenie i absolutny zakaz zatykania folią czy papierem) i to niezależnie od pory roku.
PAMIĘTAJMY, ŻE TYLKO TYLE POWIETRZA WYDOSTANIE SIĘ Z MIESZKANIA,
ILE WCZEŚNIEJ DO NIEGO WPUŚCIMY.
Bez odpowiedzi do “Prawidłowa wentylacja mieszkań”