zasoby Spółdzielni – lokale mieszkalne, lokale użytkowe, lokale o innym przeznaczeniu niż lokale mieszkalne oraz miejsca postojowe w garażach wielostanowiskowych, nieruchomości.
nieruchomość – to nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana.
lokal – jest to lokal mieszkalny w spółdzielni mieszkaniowej, lokal mieszkalny w budynku stanowiący odrębną własność .
lokal samodzielny – to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb . W samodzielnym lokalu mieszkalnym izby przeznaczone są na stały pobyt ludzi i wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. W samodzielnym lokalu o innym przeznaczeniu izby lub zespół izb wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.
pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi – to pomieszczenia w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny.
części wspólne nieruchomości – to grunt oraz wszystkie części budynku wraz z urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu.
osiedle – to teren określony przez Zarząd Spółdzielni, na którym znajdują się zasoby Spółdzielni.
mienie wspólne osiedla – to nieruchomości, budowle, mała architektura, będące własnością Spółdzielni, służące nieruchomościom w danym osiedlu, bez względu na faktyczne korzystanie z tego mienia przez mieszkańca osiedla.
mienie ogólne Spółdzielni – to nieruchomości, budowle, mała architektura będące własnością Spółdzielni, służące prawidłowemu funkcjonowaniu wszystkich nieruchomości administrowanych przez Spółdzielnię, a także działki przeznaczone pod realizację inwestycji i tereny służące wszystkim mieszkańcom, bez względu na faktyczne korzystanie z tego mienia przez mieszkańca Spółdzielni
obiekty małej architektury – to niewielki obiekty, a w szczególności: – użytkowe, służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak np. piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki; – posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej; – obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury.
udział we współwłasności nieruchomości wspólnej – odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali w nieruchomości, wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Podstawę do wyznaczenia udziału stanowi Uchwała Zarządu , podjęta dla określenia przedmiotu odrębnej własności lokali mieszkalnych i użytkowych w danej nieruchomości .
użytkownik lokalu – to: – członek Spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu; – członek Spółdzielni będący właścicielem lokalu; – właściciel lokalu nie będący członkiem Spółdzielni; – osoba nie będąca członkiem Spółdzielni a posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. – najemca lokalu; – osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego.
koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi – są to koszty, które obejmują:
– eksploatacje i utrzymanie nieruchomości, tj: administrowanie nieruchomościami, utrzymanie i konserwację nieruchomości oraz mienia wspólnego osiedla i Spółdzielni;
– remonty zasobów mieszkaniowych;
– dostawę energii cieplnej na potrzeby c.o i c.w.;
– dostawę wody zimnej i odprowadzanie ścieków;
– dostawę gazu
– oświetlenie budynków
– konserwację własnych kotłowni i węzłów cieplnych
– konserwacje i remonty dźwigów osobowych;
– naprawę i konserwację domofonów;
– wywóz nieczystości;
– podatek od nieruchomości;
– opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu;
– obsługę zobowiązań Spółdzielni z innych tytułów.
osoba zajmująca lokal mieszkalny – to osoba przebywająca w lokalu przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. W przypadku gdy w lokalu nie jest zgłoszona do zamieszkania żadna osoba, do rozliczeń przyjmuje się jedną osobę.
fundusz remontowy – tworzony jest w celu utrzymania należytego stanu technicznego zasobów mieszkaniowych Spółdzielni i infrastruktury im towarzyszącej a wydatkowany na: – nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi; – mienie wspólne osiedla; – mienie ogólne Spółdzielni.
Bez odpowiedzi do “I. Pojęcia dotyczące gospodarki zasobami mieszkaniowymi”