Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa zwraca się z prośbą o niedokarmianie gołębi w obrębie budynków i o niepozostawianie resztek jedzenia na terenach do nich bezpośrednio przynależnych.
W okresie jesiennym i zimowym szczególnie nasila się zjawisko dokarmiania ptaków polegające na wykładaniu lub wysypywaniu karmy, najczęściej resztek pożywienia ludzkiego na balkonach, parapetach, na placach zabaw, skwerach, alejkach osiedlowych, na trawnikach.
Takie dokarmianie jest niewskazane i tego rodzaju pozorna pomoc może przynieść ptakom więcej szkody niż pożytku.
- Prowadzi do zachwiania równowagi biologicznej.
- Dożywiane przez człowieka zatracają instynkt samozachowawczy.
- Nie wylatują na żerowiska i trzymają się ludzkich siedlisk.
Ponadto:
- Nie zjedzone resztki przez ptaki są łatwym pokarmem dla gryzoni, co powoduje nadmierne rozmnażanie się myszy i szczurów.
- Zalegające ptasie odchody negatywnie wpływają na estetykę budynków, placów zabaw, alejek i doprowadzają do ich stopniowego niszczenia.
- Gołębie gnieżdżące się na fasadach , portalach, podcieniach i parapetach powodują zanieczyszczanie elewacji, chodników, balkonów i tarasów itp.
- Stwarzają także zagrożenie dla zdrowia ludzi. Gołębie miejskie są nosicielami wielu chorób niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt.
Zwracamy Państwa uwagę na niektóre z groźnych chorób, których źródłem mogą być ptaki, zwłaszcza masowo występujące w naszych osiedlach gołębie.
- Aspergiloza, inaczej pleśniawka jest choroba grzybiczą, atakująca drogi oddechowe i przewód pokarmowy ptaków. Jest także bardzo groźna dla ludzi.
- Ornitoza jest to bardzo groźna choroba wirusowa, wyjątkowo łatwo ogarniająca całe stada ptaków. Zakażenie człowieka następuje przez bezpośredni kontakt z chorym ptakiem, przez zakażoną wodę, zetknięcie z odchodami chorego gołębia
- Borelioza jest chorobą wielonarządową i wieloetapową. Wywołują ją krętki (Borrelia burgodorferi) przenoszone przez wszystkie postacie kleszczy, stąd bywa równie nazywana krętkowicą kleszczową. Roznosicielem bakterii są także ptaki – m.in. gołębie. Chorują na nią wszyscy, którzy mieli kontakt z krętkiem.
- Kleszcze (obrzeżek, kleszcz gołębi i ptaszyniec) żywiące się krwią, stanowią przy dużej liczebności poważne zagrożenie dla życia ptaków.. Są też nosicielem groźnej także dla ludzi choroby – boreliozy. Kleszcz (obrzeżek) jest najgroźniejszym roztoczem, które zagraża człowiekowi w domu. Przy tym jest niezwykle uporczywy, może chować się w szczelinach i otworach murów nawet przez 3 lata.
MOŻE WARTO ZADBAĆ O WŁASNE ZDROWIE ????
3 komentarze to “Dokarmianie gołębi … TAK czy NIE ?”
19 maja 2018
gołąb„nie dokarmianie” i „nie wyrzucanie” piszemy razem!! Niedokarmianie i niewyrzucanie.
21 maja 2018
FSMPoprawione.Dziękujemy za uważną lekturę.
1 grudnia 2015
PiotrPopieram i dodaję , że karmienie gołębi pieczywem szkodzi ich zdrowiu ! Babci zostanie trochę chleba z kolacji , myśli że zrobi dobry uczynek a to nieprawda, niszczy żołądki ptakom!