W wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej zainicjowane zostały zmiany ustaw spółdzielczych. Przegląd legislacji spółdzielczej ukierunkowany na tworzenie postępowych ustaw, wspierających rozwój tej formy gospodarowania, można uznać za pożądany. Ale w szeregu krajów wprowadzane lub proponowane zmiany ustaw spółdzielczych pozostają w sprzeczności z Międzynarodowymi Zasadami Spółdzielczymi.
Niekiedy, jak chociażby w przypadku inicjatywy ustawodawczej naszych parlamentarzystów, zmierzają do likwidacji spółdzielczości. Wywołało to reakcję regionu europejskiego Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, tj. Cooperatives Europe, która w kwietniu 2014r. podjęła uchwałę potępiającą działania legislacyjne niszczące ideę spółdzielczości. Spółdzielczości europejskiej, na którą składa się ok. 160 tys. przedsiębiorstw spółdzielczych należących do 123 milionów członków i dających zatrudnienie dla 5,5 miliona osób, a która nie posiada wspólnego kompleksowego uregulowania prawnego. W maju 2014r., w trakcie Forum Spółdzielczego Regionu Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, został zaprezentowany pomysł stworzenia modelu europejskiego przedsiębiorstwa spółdzielczego. Pomysł zyskał poparcie przedstawicieli branż spółdzielczych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz obecnych na Forum posłów Parlamentu Europejskiego.
Kolejny krok należał do naczelnego organu samorządu spółdzielczego w Polsce – Krajowej Rady Spółdzielczej, która przygotowała projekt rozporządzenia Rady Unii Europejskiej w sprawie modelu europejskiego przedsiębiorstwa spółdzielczego. Podstawą projektu jest zapewnienie zgodności prawa spółdzielczego każdego z państw oraz prawa spółdzielczego na poziomie Unii Europejskiej z Międzynarodowymi Zasadami Spółdzielczymi w interesie całej europejskiej gospodarki. Przyjęcie rozporządzenia przez Radę Unii Europejskiej uwarunkowane jest rozpoczęciem i przeprowadzeniem stosownej procedury w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej i zebraniem wymaganej liczby deklaracji poparcia (milion ogółem, w tym wymagana liczba minimalna w co najmniej 7 państwach członkowskich). Dla Polski minimalna liczba osób składających podpis pod inicjatywą wynosi 38 250. Organizatorzy inicjatywy nie muszą zbierać deklaracji poparcia we wszystkich 28 państwach członkowskich. Muszą jednak zgromadzić minimalną liczbę deklaracji z co najmniej 7 państw członkowskich.
W najbliższym czasie zamieścimy na naszej stronie internetowej treść przedmiotowego rozporządzenia wraz z drukiem deklaracji poparcia.
K.Mójta
Bez odpowiedzi do “Prace nad modelem europejskiego przedsiębiorstwa spółdzielczego”