Jak zabezpieczyć mieszkanie zanim wyjedziemy na urlop?
Zazwyczaj w wakacje dochodzi do największej liczby włamań i kradzieży. Nikogo nie trzeba przekonywać, że poza stratami materialnymi najgorsze jest uczucie, że jakiś nieproszony gość był w naszym mieszkaniu, dotykał naszych rzeczy, przeszukiwał je. Jak więc zabezpieczyć mieszkanie zanim wyjedziemy na urlop? Czy są jakieś uniwersalne sposoby? Niezależnie od wyjazdu urlopowego pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania.
Zostaw kontakt do siebie
Upewnijmy się, że podaliśmy spółdzielni aktualny telefon, e-mail. W przypadku włamania lub awarii pracownicy spółdzielni muszą mieć możliwość skontaktowania się z nami. Swoje dane kontaktowe można szybko zaktualizować w EBOK-u w module Zgłoszenia. Pamiętajmy, że wciąż jeszcze nie każdy korzysta z portali społecznościowych. Najlepiej zostawić swój numer telefonu także sąsiadom, którzy powiadomią nas o ewentualnych zdarzeniach.
Dobry sąsiad to skarb!
Przede wszystkim zadbajmy o to, aby powiadomić najbliższych i sąsiadów o naszym wyjeździe. Ktoś powinien przecież usuwać reklamy i pocztę, która będzie zalegać w skrzynce lub na klamce drzwi wejściowych i dawać czytelny sygnał dla złodzieja. Dobry sąsiad zwróci także uwagę, czy ktoś niepowołany nie kręci się w pobliżu naszego mieszkania.
Trochę techniki nie zaszkodzi
W zabezpieczeniu mieszkania pomagają nam środki techniczne – solidne, patentowe zamki w drzwiach, posiadające atesty gwarantujące odpowiednią jakość oraz zamontowane w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Godnym rozważenia rozwiązaniem są także blokady klamek okiennych, zainstalowanie systemu alarmowego połączonego z czujnikami ruchu, wyposażenie naszego domostwa w automatyczne włączniki oświetlenia, które podczas naszej nieobecności o zaprogramowanej godzinie będą zapalać i gasić światło w poszczególnych pomieszczeniach. Najbardziej narażone na włamania są mieszkania położone na parterze i najniższych piętrach. Złodzieje najczęściej forsują drzwi balkonowe czy okna poprzez ich wyważenie, stłuczenie szyby, usunięcie uszczelnienia. Zabezpieczeniem przed taką ingerencją jest zastosowanie folii czy rolet antywłamaniowych oraz okratowanie okien piwnicznych.
Innym rozwiązaniem jest symulator włączonego telewizora. Bardzo często spacerując wieczorem po ulicy widzimy – patrząc na światło odbijające się od ścian – że ktoś ogląda telewizję. Teraz możemy kupić symulator, który przy pomocy energooszczędnych diod LED wytwarza światło do złudzenia przypominające to pochodzące z włączonego odbiornika telewizyjnego. Dzięki temu niskim kosztem możemy zapewnić sobie kolejny sposób na odstraszanie złodziei.
Wcześniej sprawdź działanie zaworów
Kilka dni przed wycieczką upewnij się, że zawory wody nie ciekną po zamknięciu. Obejrzyj wężyki przy bateriach w kuchni i łazience, zobacz czy nie są uszkodzone lub zużyte. Warto to zrobić na kilka dni przed wyprawą, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia w dniu wyjazdu. Mały pęknięty wężyk potrafi wyrządzić ogromne szkody.
Przed wyjazdem na urlop:
1. Zachowaj powściągliwość i nie informuj osób postronnych gdzie jedziesz na urlop i na jak długo. Zwróć też baczną uwagę na to jakie informacje zamieszczasz o sobie na portalach społecznościowych.
2. Przed wyjazdem sprawdź, czy zamknąłeś wszystkie okna i drzwi, zawory gazu i wody. Jeśli masz w domu alarm – włącz go.
3. Zostaw klucze do mieszkania i skrzynki pocztowej zaufanemu sąsiadowi lub członkowi rodziny. Ważne, aby co 2–3 dni ktoś wyjął ze skrzynki pocztowej listy oraz zapalił w mieszkaniu światło. Osobie, której powierzyłeś klucze, zostaw też swój numer kontaktowy.
4. Jeżeli masz w domu wartościowe przedmioty, np. biżuterię, należy je odpowiednio zabezpieczyć, umieszczając na przykład w sejfie.
5. Przed wyjazdem spisz numer seryjny i markę wartościowych urządzeń elektrycznych. W przypadku kradzieży policja szybciej namierzy twój sprzęt.
6. Jeżeli masz w domu dużą ilość gotówki, przed wyjazdem wpłać ją do banku.
7. Jeżeli korzystasz z automatycznej sekretarki, pod żadnym pozorem nie zmieniaj nagrania na takie, w którym informujesz o wyjeździe.
8. Warto pozostawić numer telefonu kontaktowego w administracji Spółdzielni. Może być bardzo przydatny gdy w mieszkaniu lub bloku dojdzie do nagłej awarii.
9. Jeżeli nie wyjeżdżasz, miej oko na mieszkania sąsiadów. W przypadku gdy w swoim bloku zauważysz podejrzane osoby lub wiesz, że twój sąsiad wyjechał, a w jego mieszkaniu pali się światło, zawiadom o tym policję.
Życzymy bezpiecznego i udanego urlopu!
2 komentarze to “Wyjeżdżasz na urlop – zabezpiecz mieszkanie!”
30 maja 2016
MariaRoznosiciele ulotek praktykują wieszanie ulotek na klamkach mieszkania. Dziwne że nikt tego nie kojarzy z informacją o nieobecności lokatorów w mieszkaniu. Indywidualne protesty do właścicieli ulotek nie przynoszą rezultatu. Straż Miejska ani policja nie są zainteresowane „byle czym” chociaż można by to zakwalifikować jako zaśmiecanie. Spółdzielnia też nie miała ochoty zareagować kontaktem z właścicielami ulotek. Na sąsiadów nie zawsze można liczyć jeżeli w pobliżu są właśnie tacy przed którymi trzeba się chronić.
20 grudnia 2015
DarekRzeczywiscie, swiadomosc ze ktos włamał sie do naszego mieszkania i dotykał naszych rzeczy przeraża. Fajnie, że powstaje coraz wiecej metod przeciwdziałania włamywaczom: coraz lepsze drzwi, okna antywłamaniwe, kamery czy tego rodzaju fotopułapki.