Rozpoczął się okres grzewczy, a więc każdy z nas powinien poznać kilka zasad, jak najlepiej korzystać z ogrzewania.
Co, jeśli mimo ciągłej pracy grzejników w moim mieszkaniu jest zimno
W takim przypadku należy sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na to, czy grzejnik nie jest zapowietrzony. Objawami takiego stanu może być głośne bulgotanie i szumienie. Sposobem na upewnienie się, czy wszystko jest w porządku, jest dotknięcie grzejnika. Jeśli jego górna część jest zimna, a dolna ciepła, to może to oznaczać zapowietrzenie kaloryfera. Zapowietrzenie grzejnika można zgłaszać do administracji osiedla. Po drugie, sprawdźmy, czy kaloryfer jest odsłonięty (czy nie zasłaniają go meble, fotele, zasłony lub firany).
Dlaczego lepiej kłaść firany na parapet Jak działa strumień ciepła kaloryfera
Grzejnik przekazuje ciepło do pomieszczenia za pomocą konwekcji, tzn. zimne powietrze, które jest w dolnej części pomieszczenia (przy podłodze), jest ogrzewane przez grzejnik i unosi się ku górze. Jest to naturalny proces, który może zostać zakłócony przez każdą przeszkodę znajdującą się w pobliżu grzejnika (np. firany, zasłony, meble, zabudowa kaloryfera).
Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie jesienią i zimą
Ważna zasada to wietrzenie krótko i intensywnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie tzw. przeciągu – otwarcie okien na przestrzał. Co ważne – wcześniej zakręcamy zawory termostatyczne. Długotrwałe wietrzenie przy odkręconych zaworach termostatycznych spowoduje wzrost kosztów ogrzewania.
Przy okazji zachęcamy, aby wszelkie awarie zgłaszać do administracji budynku. Nasi konserwatorzy pracują codziennie i starają się na bieżąco rozwiązywać problemy z ogrzewaniem.
Bez odpowiedzi do “Kilka słów o ogrzewaniu”