Ponieważ temat placów zabaw i piaskownic przy blokach wraca do nas jak bumerang, chcielibyśmy przekazać Wam istotne informacje na ten temat. O placach pisaliśmy już szczegółowe artykuły m.in. w efesemce w roku 2019. O co chodzi z placami zabaw?
Dlaczego FSM usuwa piaskownice?
W naszych zasobach mieszkają zarówno ludzie młodzi, posiadający dzieci, jak i osoby starsze, często samotne. Każda grupa mieszkańców ma własne zdanie na temat placów zabaw. Osoby starsze skarżą się na hałas dobiegający z placu zabaw, który znajduje się pod ich oknami, natomiast bliskość placu doceniają matki i ojcowie, którzy chcą swoje pociechy widzieć z okna.
Co na to prawo?
Na szczególną uwagę zasługują kwestie prawne. Place zabaw budowane przy nieruchomościach z dawnych lat, nie spełniają wymogów dzisiejszych norm bezpieczeństwa. Dodatkowo, co warto podkreślić, nie spełniają walorów estetycznych i nie są higieniczne. Najmniej higienicznymi urządzeniami są piaskownice, tak uwielbiane przez dawne pokolenia.
Dlaczego z dala od okien?
Budowa lub modernizacja placu zabaw wiąże się każdorazowo z przestrzeganiem przepisów budowlanych. Urządzenia do zabawy są elementami małej architektury, a więc są również obiektami budowlanymi. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, które zostało zaktualizowane 1 stycznia 2018 roku, mówi o tym, że „odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10m, przy zachowaniu wymogów §19 ust.1”.
Wymagania prawne znacznie ograniczają możliwość modernizacji starych placów zabaw, ponieważ te budowane były zbyt blisko bloków.
Koszty utrzymania placów zabaw – kto je ponosi?
Jeśli plac rekreacyjny mieści się na terenie nieruchomości, koszty za jego utrzymanie i ewentualny rozwój obciążają wyłącznie mieszkańców danej nieruchomości. Natomiast, jeśli plac położony jest na mieniu spółdzielni, koszty jego utrzymania i doposażenia rozłożone są na ogół mieszkańców i właścicieli lokali w spółdzielni – a więc są znacznie niższe. Co ważne, nie każda nieruchomość jest w stanie ponieść koszty unowocześnienia placu zabaw. Kupno jednego, średnio rozbudowanego urządzenia to koszt minimum 8.000 zł. Mieszkańcy musieliby zdecydować – przeprowadzić remont instalacji, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, czy postawić na rozwój placu zabaw.
W związku z tym dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie budowa placów rekreacyjnych, które są bezpieczne, nowoczesne i nie przeszkadzają innym mieszkańcom, w taki sposób, aby nie obciążały tylko jednej nieruchomości. Miejsca na te place zabaw są szczególnie dostosowane do norm bezpieczeństwa, otoczone zielenią i unowocześnione.
Za sprawą powracającej tematyki placów zabaw, przez dłuższy czas nasi administratorzy bacznie obserwowali obiekty przy nieruchomościach, i jak się okazuje, nie są one uczęszczane przez dzieci tak licznie, jak dotychczas. Place zabaw i piaskownice przestały być atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, dlatego, aby zapewnić im dobrze przystosowane miejsce do zabawy, tworzymy nowoczesne place rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców w danym miejscu na osiedlu.
Bez odpowiedzi do “Spór o place zabaw i piaskownice – jak go rozstrzygnąć?”