Podajemy informację Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów dot. koronawirusa.
Aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej w kraju dostępne są na stronie interenetowej GIS – gis.gov.pl
Przypominamy, że w przypadku podejrzenia o zachorowanie na koronawirusa należy TELEFONICZNIE skonsultować się z lekarzem. NIE NALEŻY iść do przychodni ani szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia telefonicznego.
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
źródło: https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-seniorow/
3 komentarze to “Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów – dot. koronawirusa”
13 marca 2020
Juliusz CezarChciałbym się zapytać co można zrobić z sąsiadem który za nic ma sobie zagrożenie jakie niesie ze sobą ten wirus a sam jest już seniorem 60+ i naraża nie tylko siebie ale innych mieszkańców? Otóż ów sąsiad codziennie o 3 w nocy (lub nad ranem jak kto woli) jeździ po okolicznych śmietnikach (kontenery) i w nich grzebie a to co znajdzie zwozi do piwnicy. Przecież dotyka później domofonu, klamek, poręczy których dotykają inni mieszkańcy. Jeśli ktoś że spółdzielni chce się zainteresować tematem mogę napisać w prywatnej wiadomości o kogo dokładnie chodzi wraz z adresem zamieszkania a jeśli będzie potrzeba to również z dowodami w postaci nagrań. Tyle się przecież mówi o zagrożeniu ale niestety nie wszyscy się tym przejmują. Proszę o jakąkolwiek reakcję że strony FSM.
13 marca 2020
FSMProszę zapytać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy tel. 52 376 18 00. Albo w Straży Miejskiej tel. 986. Dodatkowo prosimy o wysłanie wiadomości do administracji osiedla, którego dotyczy sprawa: nwtn@fordonskasm.pl dla Osiedli Nad Wisłą, Tatrzańskiego, Niepodległości, bp@fordonskasm.pl dla Osiedli Bohaterów i Przylesie, bsz@fordonskasm.pl dla Osiedli Bajka i Szybowników.
17 marca 2020
Juliusz CezarDziękuję za odpowiedź. Na pewno podejmę odpowiednie działania zgodnie z Państwa zaleceniami.