W celu ułatwienia kontaktu z policją, w ramach rządowego programu „Dzielnicowy bliżej nas”, została uruchomiona aplikacja mobilna ”Moja Komenda”. Dzięki niej użytkownik może szybko dotrzeć do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz danych kontaktowych dzielnicowych na terenie całego kraju.
Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, diagnozujący wspólnie istniejące problemy i ich przyczyny z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa indywidualnego jak i publicznego oraz pomagający w znalezieniu sposobu ich rozwiązania. Współpracują w tym celu z instytucjami samorządowymi, placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi i społeczności lokalnych.
Aplikacja wyszukuje najbliższą jednostkę policji, podaje dane dzielnicowego, który opiekuje się Państwa rejonem a także umożliwia bezpośrednie połączenie telefoniczne lub wysłanie wiadomości e-mail. Uzyskany adres poczty elektronicznej ma ułatwić kontakt z policjantem ale nie służy do składania formalnych zawiadomień w rozumieniu przepisów.
Przypominamy, ze w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Kolejną udostępnioną aplikacją służącą poprawie bezpieczeństwa jest krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem każdy obywatel może w prosty sposób przekazać informację o niepokojących sytuacjach np. nielegalnych rajdach samochodowych, przekraczaniu prędkości, nieprawidłowym parkowaniu pojazdów, spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych, znęcaniu się nad zwierzętami, wypalaniu traw itp.
Informacje prezentowane na mapie pochodzą z policyjnych systemów informatycznych, z bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami oraz danych przekazywanych przez internautów za pośrednictwem platformy wymiany informacji. Kategorie przestępstw, wykroczeń i zagrożeń uwzględniają subiektywne odczucia mieszkańców dotyczące ich poczucia bezpieczeństwa.
Aplikacje są dostępne dla sytemu Android oraz iOS.
Źródło: mat. Komisariat Policji Bydgoszcz Fordon
Bez odpowiedzi do “Policja „pod ręką””