W dniu 25 marca 2015r. w Katowicach obyła się konferencja spółdzielców nt.: „Spółdzielnia mieszkaniowa jako przedsiębiorstwo synergicznie współpracujące z władzami i samorządami lokalnymi – aktualne uwarunkowania prawne, ekonomiczne i społeczne oraz dalsze perspektywy rozwoju”. Organizatorami konferencji byli: Komisja Rady ds. spółdzielczości Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielczości Mieszkaniowej w Katowicach. Rolę gospodarzy pełnili: Tomasz Zjawiony – wiceprezes RIG oraz Leszek Boniewski – prezes Zarządu Powiatowego PSL w Katowicach, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu spółdzielni mieszkaniowych z województwa śląskiego, skupionych w Regionalnym Związku Rewizyjnym Spółdzielczości Mieszkaniowej. Spółdzielców spoza woj. śląskiego reprezentował przedstawiciel z Bydgoszczy.
Prowadzący konferencję – Zbigniew Olejniczak, wiceprezes Zarządu Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przewodniczący Komisji ds. Spółdzielczości Rady Regionalnej Izby Gospodarczej podkreślił wagę spółdzielczości mieszkaniowej w woj. śląskim. Przypomniał, że pomimo niekorzystnych dla spółdzielczości regulacji prawnych liczonych od 2004r., tj. od wprowadzenia tzw. „ustawy uwłaszczeniowej”, w zasobach mieszkaniowych województwa śląskiego ponad 24% udziału mają nadal spółdzielnie mieszkaniowe, zrzeszające ponad 470 tys. członków. Mówca podkreślił, że spółdzielcze zasoby mieszkaniowe, usługowe i inne tworzą we wszystkich miejscowościach Śląska trwały, nierozerwalny związek z miastami. W pełni z tą wypowiedzią zgodził się wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula. Podkreślił, że podmiotami działań zarówno dla władz samorządu terytorialnego, jak i dla samorządu spółdzielczego, są zawsze ludzie – mieszkańcy spółdzielczych domów a jednocześnie konkretnego miasta.
Występujący w trakcie krótkiej dyskusji mówcy zauważyli, że nie we wszystkich miastach województwa współpraca pomiędzy samorządami i spółdzielniami układa się tak poprawnie. Natomiast w większości przypadków przebiega ona zgodnie i z korzyścią dla członków spółdzielni, na co niewątpliwie pozytywny wpływ ma liczna reprezentacja przedstawicieli spółdzielni w samorządach.
Duże zainteresowanie wśród uczestników konferencji wzbudziła wypowiedź posła Marka Gosa (PSL) – przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego. Poinformował on zebranych, że obradująca od ponad dwu lat Komisja zbliża się do zakończenia prac nad projektem ustawy „Prawo spółdzielcze”, obowiązującej obecnie w brzmieniu ustawowym pochodzącym z 1982 roku. Przewodniczący Komisji wskazał na priorytety w pracach nad przedmiotową ustawą, do których zaliczył dążenie do osiągnięcia konsensusu w wielu przeciwstawnych propozycjach. Zapewniał, że celem Komisji jest to, aby nie postępować wywrotowo lecz prorozwojowo, z uwzględnieniem ponad wiekowej tradycji polskiej spółdzielczości i zasad międzynarodowego ruchu spółdzielczego.
Kolejni mówcy wskazywali, że nie wszystkie wypracowane przez Komisję postanowienia, mające znaleźć się w przyszłej ustawie, będą korzystne dla spółdzielczości. I dlatego w kilku wystąpieniach – m.in. Tomasza Jórdeczki (zastępcy prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej) oraz Zbigniewa Durczoka (prezesa Zarządu Regionalnego Związku Rewizyjnego SM) – polemizowano z niektórymi, dotychczasowymi ustaleniami Komisji Nadzwyczajnej. Odnoszono się m.in. do prac Komisji nad zasadami funkcjonowania lustracji w spółdzielniach. W odpowiedzi poseł Marek Gos uspokajał spółdzielców, że Komisja ponownie „pochyli” się nad wcześniej przyjętymi w ustawie zapisami i wypracuje postanowienia jak najkorzystniejsze dla spółdzielców.
K.Mójta
Bez odpowiedzi do “Konferencja spółdzielców w Katowicach (25.03.2015r.)”