Dziś dokuczają nam upały i być może zastanawiacie się Państwo dlaczego poruszamy temat termomodernizacji, który kojarzy się wszystkim raczej z zimą niż gorącym latem. Wbrew pozorom, dobrze wykonana termomodernizacja, odpowiednie ocieplenie budynku gwarantuje optymalną temperaturę nie tylko zimą, ale również latem. Dobrze wykonana termomodernizacja to wymierne oszczędności w budżetach domowych w opłatach za energię potrzebną do ogrzewania lub klimatyzacji.
Ażeby dokonać wyboru najlepszej metody termomodernizacji należy precyzyjnie określić dane wyjściowe do projektu, czyli właściwości budynku, jego cechy konstrukcyjne i odpowiadające temu normy. Nie można w takim procesie obliczeniowym niczego pominąć, ani niczego uprościć. Przy wyborze odpowiedniej metody termomodernizacji, kierujemy się nie tylko obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, normami branżowymi, doświadczeniem i wiedzą inżynierską, ale również najnowszymi osiągnięciami technologicznymi.
W ostatnim czasie w konsternację wprowadził nas wywód jednego z naszych mieszkańców, który próbował się zmierzyć z tematem termomodernizacji budynku, w którym zamieszkuje. Niestety w jego wywodzie pojawiło się wiele błędów, wynikających nie tylko z przyjęcia do wyliczeń niewłaściwych danych, ale również z braku odpowiednich kompetencji i kwalifikacji autora.
Przykład pierwszy:
Nasz mieszkaniec, w swoim artykule przyjął powierzchnię do ociepleń w budynku przy ul. Bielawskiego 1 jako 2539 m2 i następnie ją pomniejszył o otwory okienne. Nie jest to prawidłowy tok rozumowania. Podawana w sprawozdaniach wielkość 2539m2 powierzchni ocieplonej stanowi już różnicę pomiędzy całkowitą powierzchnią budynku a powierzchnią tzw. otworów okiennych i otworów drzwiowych.
Przykład drugi:
Autor negującego artykułu przyjął koszty c.o. za 15 miesięcy (był to okres przejściowy), ale w obliczeniach sugeruje, że koszty dotyczą 12 miesięcy. 15 miesięcy to okres dłuższy niż 12 miesięczny, szczególnie że dodatkowe miesiące obejmują okres grzewczy, co ma niewątpliwy wpływ na poziom przyjętych do obliczeń kosztów.
Przykład trzeci:
Wskazuje się, że straty ciepła to 279 kW gdy tymczasem w projekcie jest 204 kW, a moc zamówiona (czyli konkretny namacalny fakt) to 190 kW. Powstaje różnica 89 kW czyli zawyżenie danych do mocy zamówionej o 46,8%! Dość duża rozpiętość czyni wyliczenie rachunkiem o istotnym błędzie.
Przykład czwarty:
Przenikalność cieplna okien to oprócz ich właściwości, wynik eksploatacji przez użytkownika. Dotyczy to szczególnie okien drewnianych. Można o nie dbać lub nie, to już samodzielna decyzja każdego użytkownika. Jeżeli okna były źle zakonserwowane to oczywistym jest, że ich przenikalność cieplna wzrasta. Jeśli wymienimy je na nowe, to współczynnik przenikalności spadnie. Trudno tu jednak ingerować w Państwa decyzje dotyczące wymiany okien na nowsze, bo to wiąże się z dodatkowymi kosztami dla Państwa budżetów domowych. Przypominamy jednak, że to już ostatni rok, kiedy można się starać o częściową refundację wymiany stolarki okiennej.
Emocje związane z Walnym Zgromadzeniem Członków powoli mijają, gorączka wyborcza wygasa, ale nam pozostaje refleksja, iż rzeczywiście socjologowie mają rację – żyjemy w czasach „podważania i kwestionowania wszystkich autorytetów”. Coraz trudniej zaufać nie tylko lekarzom (leczy dr Google), prawnikom (mec. Google wie lepiej), ale i innym fachowcom (inż. Google jest mądrzejszy). Dotyka to i nas, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym służą Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Szanujemy Państwa opinie dotyczące naszej pracy, stale się doskonalimy, wyciągamy wnioski z popełnianych błędów, ale trudno nie ustosunkować się do tak populistycznych zarzutów. Beztroskie i dowolne dobieranie wskaźników jest zwyczajną manipulacją, polegającą na świadomym wskazywaniu skrajnych przypadków jako czegoś normalnego. W zasadzie tych kilka ewidentnych błędów w założeniach i wyliczeniach zamienia cały wywód w zbiór nieuzasadnionych rzetelną wiedzą inżynierską stwierdzeń. Co jest celem takiego sposobu postępowania, opartego na wielu pomyłkach, które w sposób istotny zmieniają obraz rzeczywistości i ostatecznie odbiegają od prawdziwych efektów termomodernizacji? Władza?
Ta lekcja nauczyła nas jednego, będziemy się starali Państwu przybliżać cyklicznie sprawy związane z zarządzeniem i administrowaniem Waszymi nieruchomościami. Mamy nadzieję, iż zdecydują się Państwo na powołanie w swoich budynkach Samorządów Nieruchomości, które będą bliżej współpracowały z administratorami Waszych nieruchomości i przekazywały nam Państwa oczekiwania, a Państwu przybliżały i tłumaczyły przyjęte rozwiązania.
Bydgoszcz, 29 lipca 2016r.
Bez odpowiedzi do “Zaufaj fachowcom”